fb logo

Aktualne wydanie

AMS 01 2024

Półfinał XVIII edycji Olimpiady Techniki Samochodowej

W wielu warsztatach brakuje mechaników. Olimpiada Techniki Samochodowej, organizowana dla uczniów szkół średnich o profilu samochodowym, pozwala ocenić stan szkolnictwa zawodowego i wyłonić najlepszych uczniów, z których większość trafi do warsztatów.
W tegorocznym półfinale Olimpiady Techniki Samochodowej, który odbył się 18 marca w gmachu Wydziału Samochodów i Maszyn Roboczych Politechniki Warszawskiej test napisało 465 uczniów ze 166 szkół. W tym roku do finału zakwalifikowało się 12 uczniów.

OTS 2017Zgodnie z tradycją olimpiady półfinał rozpoczął się spotkaniem uczniów i opiekunów z przedstawicielami uczelni i komitetem organizacyjnym OTS. Uczestników olimpiady w auli wydziału powitali: dziekan SiMR prof. Stanisław Radkowski, przewodniczący Komitetu Głównego Olimpiady Techniki Samochodowej prof. Andrzej Reński, prorektor ds. studenckich Janusz Walo. Ze strony organizatorów w sesji otwierającej wzięli udział: Jerzy Kozłowski – prezes Wydawnictw Komunikacji i Łączności, Krzysztof Wiśniewski redaktor naczelny WKŁ, a spotkanie poprowadził Ryszard Polit – redaktor naczelny „Auto Moto Serwisu”.

W tym roku prelekcje wygłosili przedstawiciele niektórych partnerów i sponsorów olimpiady: firmy Schaeffler, ZF Aftermarket, PZL Sędziszów i AS-PL. Organizatorzy olimpiady dziękują partnerom i sponsorom za wsparcie tej inicjatywy. Po prelekcjach uczniowie przeszli do sal, w których pisali test, a opiekunowie mogli uczestniczyć w spotkaniu, na którym dziekan SiMR prof. Stanisław Radkowski przybliżył problemy, z jakimi boryka się obecnie edukacja techniczna. Szkolnictwo zawodowe w Polsce przechodzi od kilku lat trudną reformę. Efektem tego jest fakt, że wiele branż, w tym motoryzacyjna, cierpi na niedobór specjalistów. Ciągłe zmiany podstaw programowych dezorganizują pracę szkół średnich, a na uczelnie wyższe trafiają kandydaci o różnym poziomie wiedzy.
Organizatorami Olimpiady Techniki Samochodowej są Wydawnictwa Komunikacji i Łączności oraz redakcja „Auto Moto Serwisu”. Olimpiada ma zasięg ogólnopolski, a jej honorowym patronem jest Minister Edukacji Narodowej. Finaliści i laureaci olimpiady są zwolnieni z etapu pisemnego egzaminu potwierdzającego kwalifikacje zawodowe na mocy rozporządzenia Ministra Edukacji Narodowej. Patronem medialnym wydarzenia jest Telewizyjne Studio Brawo.

Finaliści i Samochodowa Szkoła Roku otrzymają nagrody ufundowane przez partnerów i sponsorów olimpiady. Będą to, m.in. dla finalistów: szlifierki kątowe, kamery GoPro, wideorejestrator, tablety, komplet ubrań i gadżetów firmowych, natomiast dla Samochodowej Szkoły Roku: urządzenie do ustawiania świateł, narzędzie do pomiaru dwumasowego koła, komplet filtrów, wideoendoskop, urządzenie do obsługi czujników ciśnienia powietrza w ogumieniu, tester sond lambda i zestaw do czyszczenia filtra cząstek stałych. Partnerzy i sponsorzy olimpiady przygotowali również upominki w postaci zwiedzania fabryki producenta oraz pakiety interesujących szkoleń dla nauczycieli.

Jako współorganizatorzy olimpiady cieszymy się, że tak wielu uczniów zdecydowało się wziąć udział w półfinale. Dziękujemy nauczycielom, którzy przygotowali swoich wychowanków do olimpiady, często poświęcając swój wolny czas.
partnerzyOTSFinał już 13 maja w siedzibie firmy Robert Bosch, przy ul. Jutrzenki 105 w Warszawie.

Zapraszamy do obejrzenia fotorelacji z tegorocznego półfinału OTS.

Truck Serwis

TRUCK 2023 2

homeWyszukiwarka

mailNewsletter

PassThru

Redakcja „Auto Moto Serwisu” w 2017 roku rozpoczęła cykl publikacji dotyczących PassThru – procedury dostępu online do portali internetowych wybranych producentów pojazdów. Przedstawiamy proces pierwszej rejestracji, diagnostyki pojazdu i programowania sterowników dla poszczególnych marek samochodów.

Czytaj więcej

Prenumerata 2024

3

 

UWAGA! Ten serwis używa cookies i podobnych technologii.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Czytaj więcej…

Zrozumiałem